Діабетична стопа: особливості догляду за стопами при цукровому діабеті

Наші ноги - одна з найвразливіших частин тіла. Вони щодня потерпають від значних навантажень та різних механічних впливів. Стан шкіри на ногах часто далекий від ідеалу навіть у здорових людей. Загрубіння, тріщини, мозолі час від часу докучають кожному із нас і заважають насолоджуватись свободою руху.

Якщо у Вас - цукровий діабет, ця проблема збільшується в декілька разів. Через збої обміну глюкози в крові та неправильну мікроциркуляцію шкіра на ногах страждає від порушень водно-мінерального та білкового обміну. Швидко розвивається кисневе голодування клітин. Це призводить до сухості та зниження еластичності шкіри. На ногах з'являється багато мікротріщин. У випадку потрапляння інфекції на шкіру, вони стають досить небезпечні.

Правильний догляд врятує від ускладнень

На жаль, люди з цукровим діабетом частіше за інших стикаються з надмірним загрубінням шкіри ніг - гіперкератозом. Особливо страждають ті ділянки, що піддаються механічним впливам. Як наслідок - натоптиші, тріщини і мозолі. Найнебезпечніше, що з цих утворень можуть розвиватися трофічні виразки. Все це - ознаки так званого «синдрому діабетичної стопи». Таке ускладнення з’являється приблизно в половини діабетиків і є найпоширенішою причиною ампутації кінцівок. У світі роблять щогодини близько 50-ти таких операцій. Цієї сумної статистики не було б, якби хворі на цукровий діабет усвідомлювали всю серйозність проблеми, правильно доглядали за стопами і дотримувалися правил гігієни ніг. Вони елементарні і не потребують особливих зусиль.

Відмовтеся від мила і не зрізайте мозолі

Щоб попередити появу мікротріщин та інших пошкоджень шкіри, не забувайте прості щоденні гігієнічні процедури з догляду за ногами.

1. Мийте ноги у теплій воді. Чутливість шкіри Ваших ніг може бути знижена. Тому перед початком миття перевірте температуру води за допомогою термометра або рукою. Переконайтеся, що вона не гаряча. Не тримайте ноги у воді довше 5-7 хвилин. Після миття обережно промокніть ноги м'яким рушником. Особливу увагу приділіть шкірі між пальцями.

2. Не мийте ноги звичайним милом. Оберіть м'який миючий засіб, який не пересушує шкіру.

3. Використовуйте зволожуючий крем для уникнення сухості і тріщин. Не наносьте його між пальцями.

4. Ретельно оглядайте ноги. Переконайтеся, що там немає мозолів, мікротріщин та інших пошкоджень. Такий огляд необхідний. У Вас може бути знижена чутливість шкіри ніг, і Ви можете просто не відчути пошкодження на ній, лише побачити.

5. Ніколи не зрізайте ороговілості та мозолі, що утворилися на ділянках підвищеного тертя. Видаляйте їх спеціальною пемзою з негрубою структурою або запишіться до наших майстрів на апаратний педикюр.

Обережно з антисептиками

Окрім простих щоденних процедур, до Вашої уваги – ще декілька правил. Їхнє дотримання знизить ризик травмування шкіри і вбереже Вас від неприємностей.

1. Підстригаючи нігті, будьте дуже обережні. Не зрізайте їхні куточки – тоді нігті не будуть вростати. Вирівнюючи нігті пилочкою, стежте, щоб їхні краї залишалися рівними. Якщо Ви боїтеся, що не впораєтеся, запишіться на процедуру апаратного педикюру у «Сіті Шик». Наші майстри-подологи – справжні професіонали своєї справи.

2. Забудьте про ходьбу босоніж. Якщо Ви ненароком наступите на щось гостре, через знижену чутливість стоп можете цього не помітити. Не прикладайте до ніг грілки. Не зігрівайте їх біля батарей чи камінів. Це може призвести до сильного подразнення чи опіку.

3. Щоб уникнути мацерації, не тримайте ноги в воді надто довго. Йдеться не лише про ванну або душ, а й про купання у басейнах та водоймах. Якщо Ви не уявляєте свого життя без водних процедур - нанесіть захисні засоби на шкіру.

4. Окрема тема - вибір захисних засобів для шкіри ніг. Людям з цукровим діабетом краще не використовувати для ніг мінеральні масла, вазелін, дитячі креми та інші речовини, які не вбираються. Наявність цих засобів на шкірі може призвести до мацерації.

5. Якщо Ви поранилися, пам'ятайте, що Вам підійдуть не усі антисептичні засоби з аптечки. Спирт, йод, саліцилова кислота і перекис водню можуть зашкодити Вашій шкірі. Наприклад, викликати подразнення чи опік. Це лише ускладнить процес загоєння рани. У якості антисептичних засобів бажано використовувати мазі та гелі на основі рослинних складників.

Поради з вибору взуття

Діабетики повинні бути особливо обережні і при виборі взуття. Відмовтеся від високих підборів, туфель та чобіт з вузькими носиками, босоніжок з перемичкою між пальцями. У незручному взутті зростає навантаження на стопу, а отже, збільшується ймовірність утворення мозолів або мікротріщин. Дуже важливо правильно підбирати взуття. Воно насамперед має бути зручним і не тісним, добре «сидіти» на нозі. Не варто сподіватися, що з часом обновка «розходиться», купуйте із запасом на 0,5 см. Приміряйте взуття сидячи. Одягнувши його, обов'язково пройдіться кілька метрів. У 85% людей ліва нога дещо відрізняється за розміром від правої (різниця складає 0,5-0,8 см). Тому, обираючи взуття, необхідно орієнтуватися на більшу ногу. Обновку краще купувати в другій половині дня, коли ноги трохи набрякнуть.

Дуже важливо вчасно боротися з так званими «малими проблемами стоп»: сухістю, мозолями, мацерацією міжпальцевих проміжків. Це можна робити самотужки, але краще звернутися до професіоналів. Довірте свої ніжки спеціалістам Центру краси і здоров’я «Сіті Шик». Наші майстри запропонують делікатний апаратний педикюр для Ваших стоп, навчать правильно доглядати за ногами, а також підберуть Вам лікувальну косметику для домашнього догляду.

Салон краси "ONE Beauty".
 
Зроблено з любов'ю в Києві.